REZERWACJA WIZYTY - ZADZWOŃ: ŁÓDŹ 42 633 11 26, 42 634 20 86, WARSZAWA 22 812 40 40

Media

W sprawach dotyczących kontaków z mediami prosimy o kontakt z:
Szymon Lorenc
E-mail:

 

NAPISALI O NAS

  • Polski Dziennik Łódzki 22 października 2011, Rozmowa tygodnia
    „Gdy nasze kości są zbyt słabe” Z dr n. med. Elżbietą Skowrońską - Jóźwiak, endokrynologiem, dyrektorem medycznym Łódzkiego Centrum Osteoporozy „Somed” rozmawia Katarzyna Chmielewska... więcej >>>
  • Osteoporoza: badania: W związku z przypadającym dziś Światowym Dniem Osteoporozy... więcej >>>
  • Zbadaj się: Osteoporoza dotyka blisko 3 mln Polaków. Chorobę można opanować dzięki zastosowaniu odpowiednich leków i zmianie trybu życia... więcej >>>

SOMED W RADIO

ROZMOWA TYGODNIA

 

„Gdy nasze kości są zbyt słabe” Z dr n. med. Elżbietą Skowrońską - Jóźwiak, endokrynologiem, dyrektorem medycznym Łódzkiego Centrum Osteoporozy „Somed” rozmawia Katarzyna Chmielewska.

Co to jest osteoporoza, komu zagraża i jakie daje objawy?
Osteoporoza to metaboliczna choroba kośćca, która charakteryzuje się tym, że kości stają się szczególnie wrażliwe na złamania. Wynika to z tego, że zaburzona jest mikrostruktura kości i obniżona jej gęstość mineralna. Każde złamanie, do którego dochodzi u osoby po pięćdziesiątym roku życia, i które jest złamaniem  niskourazowym, powinno nas niepokoić.

Co to znaczy – złamanie niskourazowe?
Mówiąc o niskourazowym złamaniu, mam na myśli takie, które występuje na skutek lekkiego urazu, na przykład upadku z wysokości własnego ciała czy uderzenia o mebel w domu. Jeżeli kość się łamie na skutek lekkiego urazu, oznacza to, że jest ona szczególnie wrażliwa i podobne złamania mogą wystąpić znów w przyszłości. Najbardziej charakterystyczne dla osteoporozy są złamania przedramienia, szyjki kości udowej i trzonów kręgowych. Te ostatnie są szczególnie trudne do rozpoznania. Ich konsekwencje natomiast są groźne – złamania trzonów kręgowych powodują, że zmienia się postawa chorego. Może nawet pojawić się garb. Takie objawy powinny nas niepokoić. Jeśli kobieta po menopauzie była kiedyś wysoka, a teraz jest o 5 – 7 cm niższa, to może to oznaczać, że doszło u niej do złamania trzonów kręgowych.

Czy to może dziać się w sposób nieodczuwalny dla pacjenta?
Zazwyczaj wiąże się  to z bólem, ale często jest lekceważone. Starsze osoby nierzadko przyzwyczajają się do bólu pleców i tych symptomów może nie rozpoznać nawet lekarz pierwszego kontaktu.

Kto jest szczególnie narażony na rozwój osteoporozy?
Istnieją tzw. czynniki ryzyka rozwoju tej choroby. To przede wszystkim płeć  - to kobiety częściej chorują na osteoporozę, wiek – częściej chorują osoby starsze, a także niska masa ciała. To również nawyki, takie jak palenie papierosów i picie nadmiernej ilości alkoholu. Czwartym czynnikiem są leki. Szczególnie osoby przyjmujące sterydy narażone są na osteoporozę.
Jest to choroba, mogąca występować rodzinnie – jeśli u rodziców doszło do złamania szyjki kości udowej to może się zdarzyć także to u potomstwa. Również niektóre choroby: nerek, stawów, tarczycy, przewodu pokarmowego mogą predysponować do osteoporozy. Jeśli występują u nas te czynniki, to warto wykonać badanie densytometryczne.

Jak wygląda takie badanie?
Pomiar gęstości kości jest bardzo pomocny w diagnozie. Jest to badanie bezbolesne, nie ma do niego właściwie żadnych przeciwwskazań. Jest to rodzaj prześwietlenia, ale dawka promieniowania jest niewielka. W naszym centrum do 10 listopada panie, które urodziły się przed 1956 rokiem mogą takie badanie wykonać bezpłatnie, a pozostałe osoby z 50 proc. zniżką.

Czy to badanie powinno się wykonywać regularnie?
Po menopauzie warto włączyć badanie densytometrem do kalendarza badań. Szczególnie u osób obciążonych czynnikami ryzyka.

A jak wygląda leczenie osteoporozy?
Tę chorobę leczymy farmakologicznie. Są leki doustne, podawane dożylnie i podskórnie. Niestety, obecnie tylko te pierwsze są refundowane.

Czy przed osteoporozą można się uchronić? Jaką profilaktykę stosować?
Na pewno warto prowadzić zdrowy tryb życia. Trzeba się dobrze odżywiać, w diecie powinna znaleźć się odpowiednia ilość wapnia, trzeba też zadbać o syntezę witaminy D. Potrzebujemy 1000mg wapnia dziennie, to tyle ile jest w litrze mleka.
Dlatego powinniśmy spożywać przetwory mleczne, jogurty, sery. Jeżeli nie dostarczymy wapnia w diecie, organizm będzie go „pożyczał” z kości.

A jeśli nie lubimy lub nie tolerujemy mleka? Można zastąpić nabiał suplementami diety?
Można też stosować suplementy wapniowe dostępne bez recepty. Warunkiem, żeby wapń mógł być wykorzystany przez organizm jest odpowiednia ilość witaminy D. Jest to witamina, która syntetyzuje się w organizmie dzięki promieniom słońca. W naszej szerokości geograficznej jest to możliwe tylko pomiędzy majem a wrześniem. W pozostałych miesiącach powinniśmy witaminę D dostarczać sobie w postaci suplementów. W przypadku osób, które już borykają się z osteoporozą warto ograniczać niebezpieczeństwo wystąpienia urazów. Zrezygnować z obcasów, zlikwidować zagrożenia w mieszkaniu,
jak śliskie powierzchnie czy dywaniki, o które można się potknąć. Gdy u starszej osoby zdarzy się złamanie, obarczone jest dużo większymi konsekwencjami zdrowotnymi niż u osoby młodej.


Rozmawiała Katarzyna Chmielewska.

 

ŁÓDŹ

 

Osteoporoza badania
W związku z przypadającym dziś Światowym Dniem Osteoporozy nowo otwarta przychodnia Somed Łódzkiego centrum Osteoporozy przy ul. Piłsudskiego 9 do końca tygodnia zaprasza na badania gęstości cyfrowym densytometrem.

Zapisy pod numerem 42 633 11 26 kch

 

ZBADAJ SIĘ ZA DARMO

Osteoporoza dotyka blisko 3 mln Polaków. Chorobę można opanowac dzięki zastosowaniu odpowiednich leków i zmianie trybu życia. Dlatego nie czekaj i idź się zbadać.

Wystarczy zadzwonić pod nr: (42) 663 11 26, (42) 634 20 86 lub (42) 636 70 71. LENA

 

NASZE KLINIKI

SOMED CR- Warszawa

pon. - piąt.: 8:00 - 16:00
ul. Elbląska 14,
01-737 WARSZAWA
TEL. 22 812 40 40;


SOMED CR- Łódź

pon. - piąt.: 8:00 - 16:00
Al. Piłsudskiego 9, 90-368 ŁÓDŹ
TEL/FAX: 42 633 11 26;
42 634 20 86;
42 636 10 71

ZAREZERWUJ WIZYTĘ


ŁÓDŹ 42 633-11-26, 42 634-20-86,

e-mail: rezerwacjalodz@somed.pl


WARSZAWA 22 812-40-40, 22 812-69-59,

e-mail: rezerwacjawaw@somed.pl